Tipy na kamery do auta

2. 01. 2016 19:33:27
S rostoucí agresivitou řidičů na silnicích, napříč celým světem, roste zájem o takzvané onboard kamery do auta, pojďme se podívat, které jsou prověřené a do kterých je vhodné investovat.

S rostoucí agresivitou řidičů na silnicích, napříč celým světem, roste zájem o takzvané onboard kamery do auta. Ačkoliv je v České Republice kamerový záznam neprůkazný materiál u soudů (tohle mi bylo sděleno příslušníkem PČR, když jsem se ho na to zeptal), často dokáže zapůsobit jako psychická páka na vinníka, který posléze dozná svojí vinu. Je to taková malá černá skříňka, která se může hodit.

Pojďme si tedy položit první otázku, bude kamera fungovat pouze jako onboard kamera v autě nebo jí chceme použít i na něco jiného ? Nejvíce univerzální možností je použití těchto kamer.

GoPro Hero 4 - Session
Cena: 5 787 kč - 6 490 kč
Malá, přenosná kamera, která okouzlí perfektním obrazem a natáčením v rozlišení FullHD v 60 snímcích za vteřinu, to zajišťuje skvělou plynulost záběru. Kamera je vodotěsná a bytelná, lze jí využít také pro veškeré sporty včetně vodních aktivit. Kamera disponuje funkcí bluetooth a wifi takže jí lze propojit s telefonem a využít tak chytrý telefon jako dálkové ovládání nebo display na náhled. Nevýhodou je absence displaye pro náhled a vyšší pořizovací cena. Kamera disponuje smyčkovým záznamem, který je vhodný pro použití do vozidla.

Ukázkové video

SJ Cam 5000 Plus
Cena: 4 538 kč - 5 590 kč

SJ Cam je sice čínská značka ovšem už několik let prověřená svojí dobrou kvalitou. Kamery SJ lze pořídit za velmi slušnou cenu s velmi slušnými parametry. Pokud chcete kvalitnější obraz je lepší sáhnout po kameře SJ5000 Plus (namísto levnější SJ4000), která disponuje velmi podobnými parametry jako GoPro Hero 4 Session. Rozdíl lze poznat hlavně v barevnosti obrazu, který SJ podává ve více nažloutlém odstínu a za pěkného dne zase lehce do modra. Hodně záleží na světelných podmínkách ovšem za lehce nižší cenu (oproti kameře GoPro) má SJ velmi příznivé parametry. Kamera natáčí, stejně jako GoPro 4 Session, v rozlišení 1080p neboli FullHD za snímkové frekvence 60 (v rozlišení 720p - 1280x720 zvládá až 120 FPS) , obraz je plynulý a kvalitní. Kamera disponuje smyčkovým záznamem, který je vhodný pro použití do vozidla.

Ukázkové video

Xiaomi Yi
Cena: 2 590 kč - 2 999 kč

Třetí univerzální kamera za velmi slušné peníze. Její obraz je plně dostačující avšak podání barev má ze všech 3 kamer nejméně věrohodné. Obraz je zbarvený více do modra, vnoci má kamera obraz dostačující avšak celkově má Xiaomi Yi nejhorší obraz ze 3 porovnávaných univerzálních kamer. Cena je ovšem velmi příznivá. Kamera disponuje smyčkovým záznamem, který je vhodný pro použití do vozidla.

Ukázkové video

Nyní se budu věnovat přímo kamerám, které mají primární určení jako černá skříňka ve vozidle a nelze je použít jako sportovní kameru.

Eltrinex LS400W
Cena: 4 490 kč

Dražší avšak velmi kvalitní BlackBox kamera, kterou lze sehnat na našem trhu. Kamera disponuje FullHD rozlišením obrazu avšak pouze při 30 snímcích za vteřinu. Záznam probíhá ve smyčce a jedním tlačítkem lze uložit stávající záznam a tím ho ochránit před přepisem. Kamera také disponuje senzorem otřesů a nárazu. Obraz je velmi kvalitní a dobře ostrý avšak nedosahuje kvalit kamery GoPro. Záznam se ukládá na Micro SD kartu. Eltrinex LS400W je velmi kvalitní onboard kamera, její nevýhoda je ovšem v jednostranném použití.

Ukázkové video

TrueCam A7s
Cena: 3 590 kč - 3 990 kč

TrueCam A7s je následovník kamery A7. Je to oblíbená a prověřená kamera, která natáčí v rozlišení FullHD. Kamera disponuje detekcí jízdních pruhů, GPS modulem, senzorem otřesu a nárazu. Funkce tachometru dokáže prokázat nevinnu při údajném porušení rychlosti. Díky GPS modulu lze trasu nahrát a následně si jí prohlédnout na Google Mapách. Natáčet lze také ve vysokém rozlišení 2304×1296 nebo superširokém rozlišení 2560×1080.

Ukázkové video

TrueCam A3
Cena: 1 150 kč - 1 290 kč

Nejlevnější z 6 kamer, které jsem vybral jako tipy. Tahle kamera natáčí v rozlišení FullHD čili 1920x1080 pixelů. Disponuje senzorem nárazu, tlačítkem pro uložení záznamu a ochrany záznamu proti přemazání. Natáčí do časové smyčky. Vzhledem k nízké pořizovací ceně má model A3 nekvalitní obraz. Problém je hlavně při čtení SPZ a jakýchkoliv nápisů, které nejsou v bezprostřední blízkosti. TrueCam A3 je sice funkční kamera, která může plnit svou funkci, ale osobně bych si raději připlatil.

Ukázkové video

Pokud by jste se rozhodli pro jakoukoliv onboard kameru, vždy mějte na paměti, že vám tahle investice může zachránit nemalé peníze. Při výběru dbejte na kvalitu záznamu z kamery, musí být čitelná SPZ a různé nápisy, hlavně pak dopravní značení. Dále bych chtěl říci, že nevyzdvihuji žádnou značku a tenhle článek v mém blogu není založený na žádné reklamě, jen se na mne obrátilo několik lidí, kteří chtěli radu co se týče kamery, tak jsem si řekl, že tímto třeba pomůžu více lidem.

Vybíral jsem kamery, které jsou do ceny 7 tis kč. Samozřejmě lze najít ještě kvalitnější malé kamery jako je například GARMIN VIRB XE nebo GoPro HERO4 Black Edition, domnívám se, že by se našla jen velmi malá hrstka lidí, kteří by investovali tak vysokou částku do kamery, kterou budou primárně užívat jako kameru do auta.

Autor: Petr Býček | sobota 2.1.2016 19:33 | karma článku: 19.51 | přečteno: 6048x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 888 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Cooey 82 a Ross Cadet 1912 – kanadské malorážky

Role kanadských ozbrojených sil během obou světových konfliktů je často opomíjena a neprávem přehlížena. V první i druhé světové válce totiž sehráli vojáci této země nezanedbatelnou roli.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 419 | Diskuse

Beata Krusic

Dnes jedna pro tebe, Pepíčku...( tam k nebi a dál....)

Včera na něj vzpomínám a dnes se dovídám, že už není mezi námi. Josef Šrámek, ta velká legenda a známá osobnost ve své profesi. Josef Šrámek, český diskžokej.

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 295 | Diskuse

Beata Krusic

Vzpomínka na Ambrozii

Dnes se mi vrátily vzpomínky na Ambrozii. Jeden podnik v pražských Vršovicích. Bar plný vometáků, mladých i těch oldies, nočních ptáků, střelených strašidel, nezvladatelných třeštidel a jedné upřímné Věrušky.

16.9.2019 v 23:25 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1850

Mladý kluk hájící své ideje na poli veřejném. Amatérský politolog, milovník technologií a automobilů.

Najdete na iDNES.cz